Taşeronla Yaşam Taşeronla Ölüm.

Hatırlarım , herkes evini kendi yapardı. Briket tuğla alırdı bir yıl. Parası yetmezdi tabi hepsini almaya. Enflasyon denen canavar etkilemesin diye beklemezdi almak için, eline bir para geçtiğinde yada denkleştirdiğinde varlığı, alırdı bir yıl demiri, diğer yıl çimentoyu. Velhasıl temelini kazdırır yapardı iki göz evi.
Pazara kendisi giderdi, alırdı elindeki geçim parasıyla erzakını, kimseye iş koşamazdı kendisi yapardı alışverişini. Kendi aile büyükleriyle giderdi helalini istemeye, el adamıyla gidilmezdi. Buydu düzen.
Bireysellik yoktu, mahalleden yabancı ikinci kez geçtiğinde durdurulur sorulurdu, kimdi neydi? Ayı mı kurt mu? Çalı mı murt mu? O kadar benimsenirdi, Ayşe teyzeye zarar gelmesin hırsız arsız dadanmasın mahalleye sokağa.
Gün geçti zaman akmaya başladı daha hızlı. Taşeronlara bağladık her isi. Öyle ya rahatlıktı, ayak ayak üstüne atmış beyler hanımlar istediklerini yaptırıyorlardı eski Türk filmlerinde. Bizim neyimiz eksikti. Önce marketler girdi sonra televizyon programlarında evlilikler. Neyi üdüğü belli olmayan insanlar çıkıp onurdan kişilikden dem vurmaya baslamıştı. Taşerona yıkmıştık biz neden konuşalım , ne güzel cıkmış konuşuyor diye sabah aksam kitlendik aptal makinesine.
Alışverişi yıktık sanal aleme, yerimizden kalkmadan, çinden oradan buradan sipariş veriyorduk ve kapımızın onune kadar geliyordu artık. Cinden.ilim almaktansa sex oyuncaklari, ivir zivir almayı tercih ettik.Kat karşılığı verdik arsamızı geldi yaptı taşeron verdi yarim yamalak hakkini, kalaruferli kombiliydi. Odun kömür taşımak zorunda kalmayacaktı. Taşerondu her şeyimiz
Artık ölümlerimiz de  taşeron kaçınılmaz olarak. Adına terör örgütü dediklerimiz canilere yıkmışlar bomba patlatma, katliam yapma isini. Savaşlar önceden meydanlarda, sonra uzaktan uzağa kırmızı butonlar yardımıyla. Simdi ise taşeron terör guruplarıyla yapılıyor. Suriye de onca devlet var ama yok. Hepsi bir gurubun destekliyor. Bombalar patlıyor ülkemde. Masum insanlar şehit oluyor. Adına terör örgütü dediklerimiz yapıyor görünürde, aslında onlarda taşeron. İsi yaptıranlar arkada.
Artık taşeronla yaşayıp, taşeronla ölüyoruz.

%d blogcu bunu beğendi: