STm32F4, MPU6050, Usart, I2C, CoIDE, CoOS ile Vb.net de 3d

Uzun başlık oldu farkındayım. Genelde Ramazan Ayında Orucumu Rahat Tutabilmek için alırım yıllık iznimi. Dolayısıyla Gece Gündüz Birbirine girer.
Çalışmayı Yaparken hazırlıklarım olmuştu. Dolayısıyla Yardım Eden Etmeyen Tüm Arkadaşlara Teşekkür ederim.
Proje ile birşey yapmayacağım.Sadece Yerinde Saymayıp Biraz Daha Yol Almaktı amacım. Bunun Yanısıra Birilerine Yardım Edebilmek.
Projede MPU6050 ivme ve gyro sensörlerini barındıran MEMS i kullandım. Kütüphaneyi http://harinadha.wordpress.com/2012/05/22/mpu6050-dev-stm32/ den buldum. Ama arkadaş Coide nin kendi kütüphanelerini kullanmış. ben STD-LIB leri kullandığımdan değişiklik yapmak durumunda kaldım.
Birinci Aşamada sadece ivme ölçerden bilgileri alabildim.  ve bunu Euler açılarına çevirdim.  http://en.wikipedia.org/wiki/Rotation (vb.net kodlarının içerisinde fonksiyon olarak mevcut.)
Aldığım bu değerleri VB.NET ile gözlemleyebiliyordum ama hala GYRO ile açı ölçümü yapamıyordum.

Bunları birde CoOS ile birleştirmek istedim (Olmasada Yapılabilirdi, Ama benim  RTOS a giriş yapmam için gerekliydi) CoOS da sadece taskın birinde bilgiyi okuyor ve usart tan formatlanmış bir şekilde gönderiyorum. Diğer taskta STM32f4 discovery kit in ledlerini yakıyor ve söndürüyorum.
Usarttan Formatlanmış bu bilgiyi gönderdikten sonra VB.net tarafında tüm bilgileri AccX,Y,Z  GyroX,Y,Z olarak ayırdım ve gerekli yerlere aldım. Grafik vs çizdirip değişimleri gözlemledim. Ama hala 3d bir nesneye uyarlayamamıştım. Tabi Bunda Hiç GDI+ ile çalışmamış olmamında faktörü  var. genelde Veritabanları üzerinde çalışmışlığımız mevcut.
http://codentronix.com/2011/05/25/rotating-solid-cube-using-vb-net-and-gdi/ de bazı örnekler buldum. Bunları eğip bükerek ve kendi yazdığım programla bütünleştirerek sonuca ulaştım.
Yazmadan Edemeyeceğim. Sanırım Arduino için yazılmış şuradaki kodlarında yardımı oldu.
https://github.com/TKJElectronics/Example-Sketch-for-IMU-including-Kalman-filter/blob/master/IMU6DOF/MPU6050/MPU6050.ino
Buglar hatalar olabilir. Ama fikir verir birilerinin işine yarar umarım.
Dosyalar için
https://yadi.sk/d/b1WIxov93VNRtW

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: