CooCox IDE ye Giriş

PIC tarafında Basic, Proton Plus derken C öğrenme ve çalışabildiğim işlemci yelpazesini geliştirmek için başladığım STM32 mikro denetleyicilerini önce KEIL ile Low Level olarak programladım. Sonrasında bukadar alt seviyede işlerin kolay olmadığını register, sayılar, “and” ler ve “or” larla soslu spagetti kıvamında bir program olduğu kanısına vardım. STM in standart kütüphanelerini kullanmak istediğimden, sanırım http://www.picproje.com daki arkadaşların başlarını biraz ağrıttım.
Microsoft Visual Studio dan kalma alışkanlıkla “IDE” lerde kod tamamlama, fonksiyon gösterme gibi özellikleri hep aramışımdır. Her nedense gömülü sistem ile alakalı IDE lerde pek rastlanmayan bir durumdur. Neyseki sonunda Eclipse tabanlı bir IDE ile STM32 (Bir çoğunu) mikro denetleyicileri programlayabiliyor ve debug işlemi yapabiliyordum. Esas garipsediğim olay ise şimdiye kadar bu derleyiciden kimsenin bahsetmemiş olmasıydı. Esas konuya gelecek olursam, bu derleyici bedava ve baldan tatlı geldi.

Yazımızın konusu CooCox adında bedava ve açık kaynak kodlu olan bir programlar grubu. bu gurubun içerisinde CoIDE, CoFlash, CoSmart, CoOs, CoLink gibi programlar mevcut. Yanlış anlamaya mahal vermemek adına derleyicimiz CooCox la alakalı olmayan GCC ARM Embedded (1) derleyicisidir ve buda sirkedir ve baldan tatlıdır.
Şimdi kuruluma geçelim. iki türlü kurulum yapabiliyorsunuz ben daha kolay olmasından dolayı otomatik kurulumu tercih ediyorum. otomatik kurulumda bir “indirici arayüz” sizin yerinize tüm yukarda saydıklarımı GCC Arm Embedded dışında indiriyor. CooCox CoCenter i kurdukdan sonra gerekli programları indirip sizin yerinize bilgisayarınıza kuruyor. (GCC Arm Embedded i indirmek için tıklayınız)
Programlarımızı yazıp, MCU ya yükleme yapıp, Debug işlemini yapacağımız program aşağıda ekran görüntüsünü verdiğim CoIDE.

   Programı Kurduğumuzda derlemeye uygun değildir. Çünkü GCC Arm Embedded tanıtmamız gerekir. Bunun için Project menüsünden Select Toolchan Path yolunun izlenip GCC Arm Embedded kurulduğu yerin gösterilmesi gerekmektedir.

 

Proje oluşturmayla alakalı kısa videoyu aşağıda ekledim. Sonrasında Merhaba dünya adındaki Blinky projesini gerçekleştirelim.
[embedplusvideo height=”365″ width=”600″ standard=”http://www.youtube.com/v/4WWIa18n9Ko?fs=1″ vars=”ytid=4WWIa18n9Ko&width=600&height=365&start=&stop=&rs=w&hd=0&autoplay=0&react=1&chapters=¬es=” id=”ep5610″ /]
(1) https://launchpad.net/gcc-arm-embedded/
ekleme
Kod tamamlaması için dosyayı indiriniz. Bir klasöre açarak C:CooCoxCoIDEplugins (bende burada kurulu) altına kopyalayınız. Ayrıca kodları hide/collapse yapabilmek için CoIDE çalışıyorken Ctrl ile birlikte “Numpad /” tuşlarına basmanız gerekiyor.
iyi çalışmalar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: